zjc
30 دی 1401 - 15:09

حمایت واشنگتن از اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن اشاره به اینکه بازگشت به برجام مدت‌هاست که دیگر در دستورکار کاخ سفید نیست، ایران را به دخالت در جنگ اوکراین متهم کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آنچه که «اقدامات ثبات‌زدای ایران در جهان» خواند، ابراز نگرانی کرد.

پاتل شامگاه پنجشنبه طی نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره افزایش همکاری بین ایران و روسیه مدعی شد: «اقدامات ایران، از جمله ارائه پهپاد و سایر انواع کمک‌های امنیتی به روسیه برای استفاده در اوکراین، شدیداً بی‌ثبات‌کننده است. این نه تنها برای جهان نگران کننده است، بلکه تأثیرات فوری بر اسرائیل و همسایگان آن و همچنین سایر کشورهای منطقه دارد».

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا از نظر آمریکا، تصمیم اتحادیه اروپا برای معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان یک گروه تروریستی ایده خوبی است، ادعا کرد: «ما از قطعنامه پارلمان اروپا آگاه هستیم. موضع ایالات متحده در قبال سپاه کاملاً روشن بوده است. این سازمانی است که احتمالاً در بین هر نهاد دیگری در این سیاره، مشمول بیشترین تحریم‌های ایالات متحده است. ما همچنین به طور خاص بسیاری از سران سپاه را به دلیل دست داشتن در تروریسم و نقض حقوق بشر تحریم کرده‌ایم. البته این به هر کشوری یا در این مورد، به اتحادیه اروپا بستگی دارد که تعیین کنند چه چیزی تحت سیستم‌های حاکمیتی و سیستم‌های قانونی‌شان قابل اجرا بوده و چه چیزی به نفع آنها است».

این دیپلمات آمریکایی اضافه کرد: «همانطور که می‌دانید، ما از تصمیم اخیر اتحادیه اروپا برای اعلام تروریستی بودن مقامات و نهادهای سپاه پاسداران به دلیل مشارکت آنها در ارائه پهپادها به روسیه، که برای تقویت روسیه و نقض حاکمیت اوکراین و حمله به زیرساخت‌های حیاتی این کشور استفاده می‌شوند، استقبال کرده‌ایم. اما فراتر از آن، من هیچ چیز اضافی برای ارائه ندارم».

به نوشته وبگاه وزارت خارجه آمریکا، پاتل درباره همکاری واشنگتن و اتحادیه اروپا علیه ایران اظهار داشت: «ما با متحدان و شرکای خود در مورد تعدادی از مسائل مشورت می‌کنیم، از جمله رویکرد متحد ما در مورد فعالیت‌های بدخواهانه و بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران. البته بسیاری از آن بحث‌ها، خصوصی است و خصوصی خواهد ماند، اما باز هم موضع آمریکا در قبال سپاه کاملاً مشخص است».

وی در پاسخ به سوالی درباره تأثیر احتمالی اقدام اروپا علیه سپاه بر روند احیای توافق هسته‌ای ایران نیز گفت: «ما مدت زیادی است که به صراحت گفته‌ایم که برجام در دستور کار نیست و دلیل آن نیز بیشتر این است که ایرانی‌ها هرگونه احتمالی را که در دستور کار قرار گرفته بود را از بین بردند».

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این سوال که آیا آمریکا از اینکه ایران شبه‌جزیره کریمه را بخشی از سرزمین روسیه را نمی‌داند استقبال می‌کند، مدعی شد: «خب این یک موضوع دیگر است، در مورد رژیم ایران، صدای اقدامات آنها باید بلندتر از صحبت‌هایشان باشد. ما موافقیم که کریمه بخشی از اوکراین است و تمام سرزمین‌های ضمیمه شده دیگر نیز قلمرو این کشور هستند».

پاتل ضمن متهم کردن ایران به دخالت در جنگ اوکراین، افزود: «اما چیزی که ما با آن موافق نیستیم پهپادهای مرگباری است که ایران در اختیار روسیه قرار داده تا این کشور بتواند در اواسط زمستان به زیرساخت‌های غیرنظامی و انرژی اوکراین حمله کند، همه اینها برای یک جنگ غیرقانونی و ناعادلانه استفاده می‌شوند. این نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین است».

روز گذشته بود که پارلمان اروپا با تصویب طرحی ضد ایرانی، خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست موسوم به «تروریستی» اتحادیه اروپا شد. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 987049