zjc
06 فروردین 1402 - 21:46

۲۹ کشته در پی غرق شدن قایق حامل مهاجران در سواحل تونس

غرق شدن دو فروند قایق حامل مهاجران آفریقای جنوبی در دریای مدیترانه، به مرگ دست کم ۲۹ نفر منجر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، گارد ساحلی تونس اعلام کرد که به‌دنبال غرق شدن دو فروند قایق حامل مهاجران آفریقای جنوبی در ساحل تونس که قصد عبور از دریای مدیترانه و رسیدن به ایتالیا را داشتند، دست کم ۲۹ نفر جان باختند.

صرف نظر از این حادثه، در چهار روز اخیر نیز پنج قایق در سواحل شهر صفاقس کشور تونس غرق و ۶۷ نفر مفقود و ۹ تن نیز جان باخته‌اند.

گارد ساحلی تونس اعلام کرده که طی چهار روز اخیر حدود ۸۰ قایق حامل پناهجویان که به سمت ایتالیا در حرکت بودند را متوقف و بیش از ۳هزار نفر از مهاجران که عمدتاً از کشورهای جنوب صحرای آفریقا بودند را بازداشت کرده است.

بر اساس داده‌های سازمان ملل متحد، دست کم ۱۲ هزار مهاجری که امسال خود را به ایتالیا رسانده‌اند، سفر دریایی خود را از تونس آغاز کرده‌اند. این رقم در مدت مشابه در سال ۲۰۲۲، یک هزار و ۳۰۰ نفر بود.

جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا گفته است که اگر ثبات مالی در تونس تضمین نشود، کشورهای اروپایی در سواحل خود با سیل مهاجران روبه‌رو خواهند شد. ملونی از صندوق بین‌المللی پول و برخی کشورها خواسته تا برای جلوگیری از فروپاشی تونس، هرچه زودتر به این کشور کمک کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1111389